Johdanto
Parhaimman yksittäisen näytönohjaimen löytäminen riippuu peleistäsi, luovista sovelluksistasi, budjetistasi ja omistamastasi PC:stä. Raaka nopeus merkitsee, mutta niin merkitsevät myös hinta–laatusuhde, ominaisuudet, tehonkulutus, koko ja melu. Kortti, joka on täydellinen 4K-elokuvaharrastajalle, ei välttämättä mahdu pieneen koteloon tai sovi niukkaan budjettiin. E-urheilija välittää enemmän latenssista ja 1 prosentin alimmista ruuduista kuin elokuvamaisista säteenseurantatehosteista. Videoleikkaaja tarvitsee vakaat ajurit, nopeat enkooderit ja liitännäistuen enemmän kuin pelkkää rasterointitehoa.
Tämä opas antaa selkeät vastaukset jokaiseen yleiseen käyttötarkoitukseen. Näet nopeat suositukset ensin. Sitten selitämme, mitä paras oikeasti tarkoittaa. Tämän jälkeen löydät kohdennetut osiot 4K:lle, 1440p:lle, 1080p:lle, budjeteille, tekijöille ja pienille koteloille. Päätämme käytännön ostovinkeillä, ohjeilla luentaan testituloksista ja testimenetelmillämme. Jokainen osio linkittyy seuraavaan, joten voit lukea koko oppaan läpi tai hypätä suoraan tavoitteeseesi.

Nopeat valinnat: parhaat näytönohjaimet yhdellä silmäyksellä
Jos haluat nopean vastauksen, aloita tästä ja jatka sitten lukemista yksityiskohtien, huomioiden ja vaihtoehtojen vuoksi.
– Paras kokonaisuutena: Nvidia GeForce RTX 4090
– Paras 4K-pelaamiseen: Nvidia GeForce RTX 4090; kakkossija: RTX 4080 Super; hinta–laatu-vaihtoehto: AMD Radeon RX 7900 XTX
– Paras 1440p: Nvidia GeForce RTX 4070 Super; hinta–laatu-vaihtoehto: AMD Radeon RX 7800 XT
– Paras 1080p ja e-urheilu: AMD Radeon RX 7600 XT; vaihtoehto: Nvidia GeForce RTX 4060
– Paras budjettiluokassa: AMD Radeon RX 6600 -luokan tarjoukset; vaihtoehto: Intel Arc A750 nykyaikaisissa API-rajapinnoissa
– Paras vastine rahalle useimmille: AMD Radeon RX 7800 XT; vaihtoehto: Nvidia GeForce RTX 4070 Super, kun hinta on kohdallaan
– Paras säteenseurantaan ja AI-skaalaukseen: Nvidia GeForce RTX 4080 Super tai RTX 4090
– Paras tekijöille: Nvidia GeForce RTX 4080 Super nopeuden ja enkoodereiden vuoksi
– Paras SFF: Kompaktit kaksipaikkaiset RTX 4070- tai RTX 4070 Super -mallit
Nämä valinnat luovat pohjan. Seuraavaksi määrittelemme ”parhaan”, jotta voit sovittaa nämä vaihtoehdot kokoonpanoosi ja näyttöösi.
Mitä ’paras’ oikeasti tarkoittaa: suorituskyky, hinta–laatusuhde ja käyttötarkoitus
Paras ei ole yksi numero. Keskimääräinen fps merkitsee, mutta niin merkitsevät myös 1 prosentin alimmat, ruutuaikojen tasaisuus ja viive. 240 Hz e-urheilunäyttö tarvitsee tasaisempaa ruuduntoistoa kuin silmäkarkkia. 4K-yksinpelikokoonpano tarvitsee korkeat minimivauhdit raskailla tehosteilla. Tekijät tarvitsevat vakaat ajurit, GPU-kiihdytyksen omissa sovelluksissaan ja nopeat enkooderit. Myös kotelo ja virtalähde voivat ratkaista, mikä on mahdollista.
Määritä ensin tavoitteesi. Valitse resoluutio ja virkistystaajuus. Listaa pakolliset ominaisuudet, kuten DLSS, FSR, AV1 tai DisplayPort-kaistanleveys. Aseta budjetti. Vertaa sitten oikeiden pelien tuloksia omilla asetuksillasi, älä vain synteettisiä kaavioita. Seuraavissa osioissa rankkaamme parhaat valinnat tavoitteen mukaan ja selitämme, miksi ne voittavat. Aloitamme kärkipaikasta niille, jotka eivät halua kompromisseja.
Paras näytönohjain kokonaisuutena: tinkimättömään suorituskykyyn
Ykkösvalinta
Nvidia GeForce RTX 4090 on yhä suorituskyvyn huippu. Se dominoi rasteroiduissa peleissä ja kasvattaa etumatkaansa säteenseurantaa käyttävissä nimikkeissä, erityisesti kun DLSS ja Frame Generation ovat käytössä. Se loistaa myös AI- ja luovissa työkuormissa runsaiden ytimien, VRAMin ja kypsien Studio-ajureiden ansiosta. Kun rakennat sen ympärille vahvalla virtalähteellä, tilavalla kotelolla ja nopealla 4K-näytöllä, se tarjoaa tänään kaikkein sulavimman kokemuksen.
Tiedä ennen ostoa
4090 on suuri, kuluttaa runsaasti virtaa ja maksaa paljon. Varmista tila, ilmankierto ja liitinyhteensopivuus. Jos tämä arveluttaa, seuraava osio rajaa vaihtoehdot 4K:hon, jossa hyvin hinnoiteltu kakkossija voi olla järkevämpi.
Paras näytönohjain 4K-pelaamiseen
Paras maksimi-asetuksille
4K:lla korkeilla asetuksilla ja säteenseurannalla RTX 4090 johtaa korkeimmilla minimeillä ja vähimmillä notkahduksilla. Se käsittelee raskaat tehosteet sulavasti ja hyötyy eniten DLSS:stä ja Frame Generationista tuetuissa peleissä.
Hyvä vaihtoehto ja hintalöytö
Jos 4090 on ulottumattomissa, RTX 4080 Super tarjoaa erinomaista 4K-suorituskykyä pienemmällä hinnalla ja tehonkulutuksella. AMD:n Radeon RX 7900 XTX kilpailee hyvin rasteripeleissä ja tuo mukanaan DisplayPort 2.1 -liitännän seuraavan sukupolven suuren kaistanleveyden näyttöjä varten. Yhdistä mikä tahansa näistä vaihtelevan virkistystaajuuden näyttöön, jotta pienet notkahdukset peittyvät ja liike säilyy sulavana. Jos haluat paremman tasapainon hinnan ja ruudunpäivityksen välillä, 1440p antaa usein eniten vastinetta rahalle.
Paras 1440p-näytönohjain
Nvidian valinta
RTX 4070 Super erottuu edukseen 1440p:llä. Se on tehokas, monissa malleissa kompakti ja vahva säteenseurannassa. DLSS ja Frame Generation voivat nostaa ruudunpäivityksen monissa peleissä pitkälle yli 144 fps:n, kun asetukset on viritetty oikein.
AMD-vaihtoehto
AMD:n RX 7800 XT maksaa usein vähemmän ja tarjoaa loistavan rasterisuorituskyvyn sekä runsaasti VRAMia. Oikealla alennuksella siitä tulee korkean virkistystaajuuden 1440p:n hinta–laatu-mestari. Valitse 4070 Super, jos haluat vahvemman RT-suorituskyvyn ja DLSS:n. Valitse 7800 XT, jos haluat puhdasta rasterointiarvoa. E-urheilijat voivat kuitenkin tähdätä 1080p:hen korkeimman virkistystaajuuden vuoksi, mistä seuraavaksi.
Paras 1080p- ja e-urheilunäytönohjain
Sulava, nopea ja edullinen
E-urheilijat arvostavat nopeaa syötevastetta ja tasaisia ruutuaikoja. AMD RX 7600 XT tarjoaa vahvaa 1080p-suorituskykyä ja riittävästi VRAMia moderneille tekstuureille, usein houkuttelevin hinnoin. Nvidian RTX 4060 on hiljainen, tehokas vaihtoehto DLSS-tuella ja kompakteilla toteutuksilla.
Päivityspolku
Molemmat kortit jaksavat pyörittää 240 Hz -paneeleja kilpailupeleissä muutamalla asetussäädöllä. Jos aiot pian hypätä 1440p:hen, harkitse nousua 1440p-luokan korttiin pitkän iän vuoksi. Jos budjettisi on tiukka, seuraava osio etsii arvoa sieltä missä sillä on eniten merkitystä: katuhinnasta.
Paras budjettiluokan näytönohjain
Metsästä todellisia hintoja, älä vain speksejä
Budjetin alapäässä hinnat muuttuvat nopeammin kuin speksit. AMD:n RX 6600 -luokka tarjoaa usein parasta 1080p-vastinetta, kun alennukset osuvat. Intelin Arc A750 voi lyödä hintaluokkansa yläpuolelle DX12- ja Vulkan-peleissä ja tuo mukanaan AV1-koodauksen. Nvidian RTX 3050 -luokka voi olla järkevä DLSS:n ja matalan kulutuksen vuoksi, jos hinta on oikea.
Käytännön budjettivinkkejä
Keskity viileisiin ja hiljaisiin malleihin, joissa on vähintään 8 Gt VRAMia. Lue melu- ja lämpötilatiedot, älä vain ruudunpäivityksiä. Jos voit venyttää hieman, seuraava kategoria osuu tasapainoon, jota useimmat ostajat hakevat.
Paras vastine rahalle useimmille
Hinta–laatu-sweet spot
AMD RX 7800 XT osuu usein parhaaseen hinnan ja suorituskyvyn tasapainoon. Se pyörittää korkean virkistystaajuuden 1440p:tä monissa nimikkeissä ja tekee 1080p:stä vaivatonta. Runsas VRAM auttaa korkearesoluutioisissa tekstuureissa ja tulevissa peleissä.
Tasapainoinen Nvidia-vaihtoehto
Nvidian RTX 4070 Super tarjoaa paremman säteenseurantasuorituskyvyn ja hyötyy DLSS Super Resolutionista ja Frame Generationista kasvavassa määrässä pelejä. Valitse pelaamiesi pelien ja alueesi ajankohtaisen hinnan perusteella. Jos suosikkipelisi korostavat kehittynyttä valaistusta, seuraava osio käsittelee säteenseurantaa ja AI-työkaluja.
Paras näytönohjain säteenseurantaan ja AI-skaalaukseen
Miksi Nvidia johtaa
Säteenseuranta on yhä laskennallisesti raskasta, ja Nvidian RT-ytimet sekä DLSS-putki pitävät sen edellä useimmissa nimikkeissä. RTX 4080 Super tarjoaa erinomaista säteenseurannan suorituskykyä 1440p:llä ja 4K:lla vahvalla energiatehokkuudella. RTX 4090 on edelleen ykkönen, jos rahalla ei ole väliä.
AMD:n edistys ja realiteetit
AMD:n uusimmat FSR-versiot parantavat laatua ja toimivat laajalla joukollla GPU:ita, mikä on hienoa yhteensopivuuden kannalta. Monissa peleissä Nvidia toimittaa kuitenkin yhä korkeammat säteenseurannan minimivauhdit ja kypsämmän frame generationin. Jos etusijalla on luova työ pelaamisen sijaan, enkooderit ja sovellustuki merkitsevät eniten, mistä seuraavaksi.
Paras näytönohjain sisällöntuottajille ja työasemiin
Tasapainoinen valinta tekijöille
RTX 4080 Super tarjoaa vahvan yhdistelmän nopeutta, VRAMia ja tehokkuutta videoeditointiin, 3D-renderöintiin ja striimaukseen. Se hyötyy Studio-ajureista, NVENC- ja NVDEC-enkoodereista/dekoodereista sekä CUDA- tai OptiX-kiihdytyksestä suosituissa sovelluksissa, kuten Premiere Prossa, DaVinci Resolvessa ja Blenderissä.
Järeät vaihtoehdot ja AMD-vaihtoehdot
RTX 4090 on raakavoiman vaihtoehto suuriin kohtauksiin ja AI-malleihin. AMD:n Radeon-kortit tarjoavat kilpailukykyisen rasterisuorituskyvyn, parantuneet enkooderit ja DisplayPort 2.1:n suuren kaistanleveyden näyttöjä varten. Jos työnkulut nojaavat CUDAan, Nvidia on yhä varmempi valinta. Muussa tapauksessa vertaa todellisia vienti- ja renderöintiaikoja omissa sovelluksissasi. Pienissä koteloissa työskentelevillä tekijöillä on vielä yksi rajoite: sopivuus, johon pureudumme seuraavaksi.
Paras Small-Form-Factor (SFF) -näytönohjain
Kompaktit voittajat
Pienet kokoonpanot tarvitsevat lyhyitä, viileitä ja hiljaisia kortteja. Kompaktit kaksipaikkaiset RTX 4070- ja RTX 4070 Super -mallit sopivat moniin mini-ITX-koteloihin tarjoten samalla vahvan 1440p-suorituskyvyn ja alhaisen kulutuksen joutokäynnillä hiljaisia työpöytiä varten.
Sovituslista
Jotkin kompaktit Radeon RX 7700 XT -toteutuksetkin mahtuvat, jos kotelosi sietää paksumpia jäähdyttimiä. Mittaa pituus, korkeus ja paksuus ja tarkista tila virtakaapeleille. Suunnittele ilmankierto vähintään yhdellä sisään- ja yhdellä ulospuhaltavalla tuulettimella. Kun kokopulma on ratkaistu, tehdään suorituskykyluvuista järkeviä.
Suorituskykytestit ja niiden lukeminen
Lue keskiarvojen tuolle puolen
Älä takerru keskimääräiseen fps:ään. Tarkista 1 prosentin alimmat ja ruutuaikakäyrät sulavuuden arvioimiseksi. Vertaa tuloksia eri pelimoottoreissa ja API-rajapinnoissa, mukaan lukien DX11, DX12 ja Vulkan. Arvioi suorituskykyä skaalainten kanssa ja ilman niitä tavoiteasetuksillasi.
Tehonkulutus ja melu merkitsevät
Tarkastele virrankulutusta ja melutasoa. Viileämpi, hiljaisempi kortti voi tuntua paremmalta kuin hieman nopeampi mutta äänekäs. Varmista ajurit ja testiversiot arvosteluissa reilujen vertailujen takaamiseksi. Kun konteksti on kunnossa, muutetaan speksit yksinkertaisiksi nyrkkisäännöiksi.

Miten valita: VRAM, muistiväylä, kellot ja mikä oikeasti merkitsee
VRAM-tavoitteet resoluution mukaan
Käytä VRAMia ensimmäisenä suodattimena:
– 1080p: vähintään 8 Gt; 12 Gt, jos käytät raskaita tekstuuripaketteja tai modeja
– 1440p: 12 Gt on paras tasapaino; 16 Gt tuo lisävaraa tuleville nimikkeille
– 4K: 16 Gt tai enemmän on ihanteellinen
Kaistanleveys, kellot ja ominaisuudet
Muistikaistanleveys (väylän leveys plus nopeus) vaikuttaa korkean resoluution suorituskykyyn. Arkkitehtuurin välimuisti voi auttaa, mutta kaistanleveys on silti tärkeä. Ydinkellot ja tehdasylikellot auttavat, mutta tehorajat ja piin laatu asettavat katon. Kuvallisia tehosteita ja AI:ta varten laske RT- ja tensor-ytimet. Tekijöille ja striimaajille AV1- tai HEVC-enkooderit ja sovellustuki ovat etusijalla.
Järjestelmän tasapaino
Älä unohda muuta PC:täsi. Nopea SSD vähentää pykimistä resurssien striimauksessa. Riittävä RAM välttää sivutuksen. Näyttösi määrittää tavoitteet; 60 Hz 4K-näyttö kaipaa korkeita minimejä, kun taas 240 Hz 1080p-paneeli haluaa erittäin korkeat keskiarvot. Seuraavaksi käsitellään suorituskyvyn kolmea hiljaista tappajaa: virtaa, lämpöjä ja sopivuutta.
Teho, jäähdytys ja kotelon sopivuus: pullonkaulojen ja lämpökuristuksen välttäminen
Virtalähde ja liittimet
Sovita virtalähde näytönohjainluokkaasi. Keskiluokan korteille riittävät 550–650 W yksiköt laadukkailta merkeiltä. Huippuluokan GPU:t voivat vaatia 750–1000 W. Tarkista liitintarpeet, mukaan lukien 8‑pin ja 12VHPWR, ja käytä oikeita kaapeleita.
Ilmankierto ja melu
Lämpö on vakaiden kellojen vihollinen. Varmista puhtaat sisään- ja ulostulopolut ja pidä pölysuodattimet siisteinä. Ahtaat kotelot voivat lisätä 10–20 celsiusastetta. Harkitse alijännittämistä ja omia tuuletinkäyriä melun vähentämiseksi minimaalisella suorituskykytappiolla. Kun laitteistoperusta on kunnossa, ominaisuudet voivat ratkaista tasaiset kisaajat.
Ominaisuustuki: DLSS, FSR, XeSS, AV1, DisplayPort tai HDMI ja muuta
Skaalaus ja frame generation
DLSS tarjoaa vahvan kuvanlaadun ja frame generationin Nvidia-korteilla. FSR toimii monilla GPU:illa ja kehittyy jatkuvasti. XeSS tarjoaa tukikohdissaan hyvän keskitien. Kokeile ensin laadun tiloja, testaa sitten balanced- tai performance-tiloja tarpeen mukaan.
Media- ja näyttöstandardit
AV1-koodaus parantaa striimausta ja vientiä alemmilla bittinopeuksilla. Suurin osa nykyisistä keski- ja huippuluokan GPU:ista tukee sitä. Näyttöjen osalta monissa Radeon RX 7000 -korteissa on DisplayPort 2.1 erittäin korkeille virkistystaajuuksille suurilla resoluutioilla. Useimmat GeForce RTX 40 -kortit tarjoavat DisplayPort 1.4a:n, joka riittää silti yleisille korkean virkistystaajuuden näytöille, sekä HDMI 2.1:n 4K 120 Hz:iin televisioissa. Kun ominaisuudet on käsitelty, viimeinen palanen on ostoajankohdan valinta.
Hinnoittelu, saatavuus ja milloin ostaa
Ajoitusvinkit
GPU-hinnat elävät julkaisujen, varastotilanteen ja alennusten mukana. Seuraa todellisia katuhintoja ja tarkkaile alennusjaksoja. Vältä paniikkiostoja lyhyiden hintapiikkien aikana. Jos uudesta tasosta liikkuu huhuja, odota arvosteluja; vanhemmat kortit saattavat halventua. Paras hetki ostaa on silloin, kun nykyinen korttisi ei enää täytä tarpeitasi ja alennettu pykälää ylempi taso sopii budjettiisi.
Piilokustannukset
Muista koko kokoonpanon hinta. Saatat tarvita vahvemman virtalähteen, uusia kotelotuulettimia tai jopa uuden kotelon suurille korteille. Laske nämä mukaan näytönohjaimen hintaan ennen ostopäätöstä. Arvon oikeaan arviointiin auttaa myös se, että ymmärrät testimme.

Testausmenetelmämme
Mitä ja miten testaamme
Ajamme testit nopealla, hyvin jäähdytetyllä alustalla minimoidaksemme CPU-rajoitteet. Testaamme rasteri- ja säteenseurannan pelejä 1080p:llä, 1440p:llä ja 4K:lla kiinteillä esiasetuksilla. Kirjaamme keskimääräisen fps:n, 1 prosentin alimmat, virrankulutuksen ja melun. Testaamme myös DLSS:n, FSR:n ja XeSS:n sekä frame generationin, missä niitä tuetaan.
Tekijätyönkulut ja päivitykset
Tekijöille mittaamme enkoodaukset, renderöinnit ja aikajanan selauksen yleisissä sovelluksissa. Ajamme ajantasaisilla ajureilla ja testaamme nimikkeet uudelleen suurten päivitysten jälkeen pitääksemme datan tuoreena. Jokainen kaavio perustuu toistettaviin ajoihin. Tämän kontekstin avulla voit luottaa sijoituksiin ja soveltaa niitä juuri sinun kokoonpanoosi.
Päätelmä
Paras näytönohjain markkinoilla on se, joka osuu tavoitteeseesi hinnalla, jonka hyväksyt. Päätä resoluutio ja virkistystaajuus. Valitse pakolliset ominaisuudet ja vertaa sitten oikeita testejä. Tinkimättömän suorituskyvyn haluaville RTX 4090 johtaa. Tasapainon ja arvon osalta RX 7800 XT ja RTX 4070 Super loistavat. Budjettiostajan kannattaa jahdata katuhintoja RX 6600 -luokassa ja Arc A750 -korteissa. Tekijät hyötyvät Nvidian enkoodereista ja CUDA-tuesta, kun taas osa Radeon-malleista tarjoaa vahvan rasterointiarvon ja modernit liitännät. Kun teho, jäähdytys, ominaisuudet ja budjetti ovat linjassa, ostat kerran, nautit enemmän ja päivität vasta, kun se todella kannattaa.
Usein kysytyt kysymykset
Rajoittaako prosessorini huippuluokan näytönohjainta, ja miten tarkistan sen?
Kyllä, matalammilla resoluutioilla vaatimaton prosessori voi rajoittaa huippuluokan näytönohjainta. Testaa pudottamalla pelin resoluutio 1080p:hen. Jos fps nousee tuskin lainkaan ja prosessorin käyttöaste on korkea samalla kun näytönohjaimen käyttöaste on matala, rajoittajana on prosessori.
Kuinka paljon VRAM-muistia tarvitsen 1080p-, 1440p- tai 4K-pelaamiseen?
Tavoittele 8 Gt 1080p:llä, 12 Gt 1440p:llä ja 16 Gt tai enemmän 4K:lla. Raskaat tekstuuripaketit, säteenseuranta ja modit voivat nostaa muistitarvetta, joten lisämarginaali parantaa vakautta ja käyttöikää.
Millaisen virtalähteen ja liittimet tarvitsen uutta näytönohjainta varten?
Käytä laadukasta 550–650 W virtalähdettä keskitason korteille ja 750–1000 W huippuluokan näytönohjaimille. Tarkista, tarvitseeko kortti 8-napaisia vai 12VHPWR-liittimiä, ja käytä valmistajan hyväksymiä kaapeleita.